Genel

Mali Müşavir Değişikliği, Muhasebeci Değiştirme Süreci

Mali müşavir değişikliği nasıl yapılır? Muhasebeci değiştirirken nelere dikkat edilmeli? Mali müşavirimi değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım?

Firmalar muhasebe işlemlerinin takibi ve beyannamelerin Maliye’ye ulaştırılması için mali müşavir ile anlaşma yapmak zorundadırlar. Vergi ile alakalı işlemlerin düzenli ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi, mali müşavir aracılığıyla yapılmaktadır.

Muhasebe ve vergi işlemlerinin yetersiz ve kalitesiz yapılması, mali müşavirin çeşitli nedenlerle mükellefe karşı ilgisizliği rahatsızlık verecek seviyeye ulaşmış olabilir. Mali müşavirin sağlıklı çalışmamasından kaynaklı olarak sigorta ve vergi cezaları, yeterli derecede bilgilendirmemeden kaynaklanan zararlar oluşabilir. İşte böyle durumlarda mali müşavir değiştirmek kaçınılmaz olabilmektedir.

Mali Müşavir, Muhasebeci Değişikliğinde Yapılması Gerekenler

Eski mali müşavirde bulunan;

a) Geçmiş yıllara ait yazdırılmış ve kapanış tasdiki yapılmış olarak Resmi Defterlerinizi (Yevmiye, Kebir Envanter) Şahıs işletmesiyseniz defterler farklılık göstermektedir.

b) Mevcut yıla ait resmi defterleri-( Yevmiye, Kebir, Envanter)

b) Gelir ve Gider belgelerinizi (Satış faturalarınız, gider fatura ve fişleriniz)

c) Beyanname ve SGK bildirimleriniz

d) Kuruluş evraklarınızı ve diğer resmi evraklarınız

e-) Personel dosyanız ( iş sözleşmesi, izin v.b yazılar)

Tüm bu evrakları bir tutanak ekinde teslim almanız gerekmektedir. Eski mali müşavirinize vekaletname verdiyseniz, azilname göndermenizi öneriyorum.

3-Internet vergi dairesi şifrenizi teslim alınız

4-SGK şifrenizi teslim alınız

5-İş-kur şifrenizi teslim alınız

6-Devir tarihi itibari ile mizan ve muavin döküm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir