Mevzuat

Youtuberların Vergilendirilmesi, Vergi Mükellefi Olmak Şart mı?

Maliye, Google Ireland’ın Türkiye’deki gerçek kişilerin banka hesaplarına yaptığı ödemeler, üzerinden geriye dönük 5 yıllık vergi incelemeleri başlattı.

YouTube kazançları geniş kitleye ve yüksek meblağlara ulaştı. Bundan birkaç yıl öncesine kadar ise birkaç YouTuber hariç vergi konusundan haberdar olan hiçbir YouTuber yoktu. Gelir İdaresi’de bu duruma el atarak yüksek kazançlardan başlayarak YouTuber’ları vergi kaydı altına almaya başladı. Aynı zamanda Maliye YouTube vergi cezası ile YouTuberların karşısına çıktı. Başta YouTube olmak üzere sosyal medyada özel içerik oluşturarak izlenme sayısına bağlı olarak gelir elde edenlerin sayısındaki artış, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu gelirlerin vergilendirilmesi konusunda özel inceleme başlatmasına yol açtı.

YouTuber’ım Vergi Kaydı Açmalıyım?

Gelir Vergisi Kanunu’nda bu yolla elde edilen gelire ilişkin net bir hüküm yer almadığı için Youtube kanalı sahipleri Gelir İdaresi’ne başvurarak elde ettikleri gelirin vergiye tabi olup olmadığını sormaya başladılar.

Gelir Vergisi Kanunu’nun 37’nci maddesi uyarınca, her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançların ticari kazanç olduğu belirtilerek elde edilen gelirlerin vergiye tabidir.

Bazı kişiler bu kazancın bir Arızi Kazanç olduğunu vergi ödemeye gerek yok gibi düşünebilir. Arızi kazançlar genel olarak yapılması devamlılık arz etmeyen faaliyetlerden elde edilen gelirlerden oluşmaktadır. Arizi Kazanç nedir?

Hatta şunu söyleyebiliriz uygulamalara vergi idaresi YouTube geliri olup da beyan etmeyenlerin kapılarını çalmaya başladı. 2021 yıllarında daha da ise daha da artacaktır bununla ilgili haberim yoktu geçerli bir bahane olmayacak.

Geçmişte Aldığım Ödemeler Var Ne Yapmalıyım?

Öncelikle size hiçbir çağrı ve ihbarname gelmediyse şimdilik endişelenmenize gerek yok. Fakat yüksek kazanç çok büyük ihtimalle fark edilecektir. Bunun için bize çokça sorulan soru gidip geçmiş kaydımı açtırıp vergimi vereyim mi? Burada geçmişe yönelik gönüllü kaydı uygun görmüyoruz. Öncelikle hızlı bir şekilde güncel kazançların vergilendirilmesi için vergi kaydının açılmasını tavsiye ediyoruz. Geçmişle ilgili ise bekleyip sonucu görmelisiniz. Zaten geçmiş kazançlarınız ile ilgili çağrıldığınızda vergi idaresi ile anlaşmanız ile gönüllü geçmiş vergi kaydı açmanız arasında hiçbir fark olmayacaktır.

Vergi Kaydı Nasıl Açılır?

Aslında vergi kaydı açmak sanıldığı kadar korkulacak bir konu değildir. Özellikle düşük kazanç ile yüksek kazanç arasında kalanlar için neredeyse giderleri göz önüne alındığında vergi yükü yok denecek kadar az olmaktadır. Vergi kaydı açmak için Home Ofis Şahıs Şirketi kuruluşu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir